Pomníky TGM v Rajhradě

Z iniciativy rajhradských legionářů byl v Rajhradě 11. září 1938 odhalen před budovou Občanské záložny Ráj (dnes obytný dům č. 49 na Masarykově ulici) pomník T. G. Masaryka, jehož autorem byl akademický sochař František Hořava, rodák z nedalekých Opatovic. Impulsem pro postavení pomníku byla návštěva prezidenta Masaryka v Rajhradě 22. června 1924. Po vytvoření Protektorátu Čechy a Morava v roce 1939 byl pomník odstraněn a jeho další osudy neznáme.

Druhý pomník T. G. Masaryka v Rajhradě byl odhalen 4. září 1949 před budovou školy na Havlíčkově ulici, která měla od roku 1935 čestný název Masarykova jubilejní měšťanská škola. Autorem pomníku byl opět František Hořava. Na přelomu50. a60. let minulého století byl pomník odstraněn a převezen do muzejních prostor benediktinského kláštera v Rajhradě. Masarykovo jméno po roce 1948 zmizelo z názvu školy.

Politický vývoj v roce 1968 vytvořil podmínky pro navrácení pomníku TGM před budovu školy na Havlíčkově ulici. Odhalení pomníku bylo spojeno s oslavou 50. výročí vzniku Československé republiky. Následný vývoj v období tzv. normalizace nenašel sílu pomník odstranit. Díky tomu se zachoval až do dnešních dnů.

Pozorný čtenář těchto řádku si určitě všimne, v jaké době byly pomníky v Rajhradě instalovány. Po odhalení prvního pomníku byla 30. září 1938 podepsána Mnichovská dohoda, druhý pomník byl postavený rok po tzv. vítězném Únoru a třetí odhalení pomníku se uskutečnilo po vstupu „bratrských armád“ 21. srpna 1968. Připomeňme, že T. G. Masaryk byl v roce 1935 jmenován Čestným občanem Rajhradu. Masarykovo jméno se škole vrátilo v roce 1991

                                              

První pomník z roku 1938 a druhý pomník z roku 1949